Bolognai Spagetti KETO
2017. június 06. írta: Klarissza24

Bolognai Spagetti KETO

Itália ízei: A rejtélyes Bolognai Spagetti, mely mindenki kedvence. :)

20 perc alatt készen van, ez az isteni bolognai spagetti, mely nagy kedvencünk, és a milánóival ellentétben valóban létezik Olaszországban is, de miért is rejtélyes?

 

 

Mert valójában semmi köze Bolognához. Hogy ez így kicsit erős megfogalmazás? Lehet, de nem minden alap nélkül való, mindjárt kiderül a rejtély - a recept végén -, hogy miért is?… :)

Bárhogyan is legyen, viszont nagyon finom, és nekünk ennyi bőven elég, ez is egy olyan étel, hogy mindenki a saját szája íze szerint készíti/készítheti el, elrontani nem lehet, és egy nagyszerű finomság kerekedik belőle, szereti felnőtt, gyerek egyaránt… :)

Kezdőknek is ajánlom a receptemet, én így készítem...

 

Bolognai spagetti KETO
Hozzávalók:
600 g darált hús – ez lehet sertés, pulyka, marha, csirke – ki, amit szeret
10 dkg házi füstölt szalonna – kockára vágva
1 db nagy vöröshagyma
1 db Kaliforniai paprika
2 db paradicsom
2 gerezd fokhagyma - átnyomva
3 ek kókuszolaj
2 kk édes-csípős chili szósz
3 ek ketchup (keto ketchup: itt)
250 g cukormentes paradicsompüré
víz – ha szükséges, apránként adagolva
1 gerezd fokhagyma
Fűszerek:
1 kk Himalája só
1 kk ötbors őrölt fűszer
2-3 kk Lasagne alla bolognese fűszerkeverék
egy nagy csipet cayenne bors
Tálaláshoz:
15 dkg gouda sajt reszelve
10 dkg parmezán reszelve
spagetti tészta - Gluténmentesen itt és itt is megtalálod (ezt a keto étrendet követőek hagyják el, helyett használhatják ezt és ezt és ezt)

A hozzávalóknál lévő fűszereket, a négy égtáj Ázsia boltban szoktam vásárolni, online is lehet rendelni:
http://azsiabolt.hu/termekek


Bolognai Spagetti KETO
elkészítése:

Egy serpenyőbe hevítsük fel a kókuszolajat, majd az apró kockára vágott: füstölt házi szalonnát tegyük bele, pirítsuk meg, majd mehet hozzá a hagyma, dinszteljük meg, majd a paprika és a paradicsom és a fokhagyma. Jól keverjük el, majd pirítsuk össze.

 Utána adjuk hozzá a darált húst, ízesítsük az édes-chili szósszal, paradicsom ketchuppal és a paradicsompürével és a hozzávalóknál lévő fűszerekkel, keverjük el, majd főzzük készre, ha szükséges, adjunk hozzá vizet.

 
Ezután reszeljük le a kétféle sajtot, és keverjük össze, egymással. Amíg fő a bolognai húsos ragunk, addig főzzük ki a spagetti tésztát:

Bővebb információt a Barilla tésztáról: itt - és annak főzéséről: itt és itt találsz.


Én így készítem:
Egy fazékba vizet töltünk, 1 kk sót és 1 ek kókuszolajat tegyünk bele és forrásig melegítjük.
Ezt követően, tegyük bele a spagetti tésztát. Akkor jó a tészta, amikor még „al dente” olyan ropogós, harapható, vagyis ne legyen túl főzve. 
(Én 3-4 percig szoktam főzni, utána lekapcsolom a hőt és fedő alatt még gőzöltetem, és időként megkóstolom.) Ha készen van a tészta, akkor szűrjük le, - és öblítsük le egy kis hideg vízzel, ha nem Barilla tésztát főzünk ki -.

Ezután az elkészült kifőtt tésztára, tegyünk bele egy ek kókusz olajat és jól keverjük el.

Majd az időközben elkészült bolognai raguhoz, öntsük rá a tésztát, és jól keverjük, melegen tálaljuk, és szórjuk meg sok-sok reszelt sajttal.

 

Ha tetszett a recept, kérlek, oszd meg másokkal is, hisz az egészség mindenkié… Köszönöm

 

További receptekért, tippekért, érdekességekért csatlakozz a facebook oldalamhoz:
https://www.facebook.com/mediterranetelek.klarissza

 

Jó étvágyat és jó egészséget!
Klarissza

 

Visszatérve a bevezetőre, tehát miért is rejtélyes a bolognai spagetti?

Aligha akad ember széles e hazában, aki ne evett volna még bolognai spagettit (vagy ha úgy jobban tetszik: spaghetti bolognesét.) Még azt is megkockáztatnánk, hogy a legelterjedtebb tésztaételek egyike, nem csak Magyarországon.

A bolognai szószt talán senkinek sem kell bemutatni, pár szóban azért mégis megtesszük: a nevéből is következően ez egy észak-itáliai (Bologna, ugye...), hús alapú mártás. Ha az étterem étlapján azt olvassuk: alla Bolognese (vagy franciásan à la Bolognese), már látjuk is magunk előtt a ragusan elkészített húst.

Az igazi, jófajta bolognai mártásban a hús (és egyéb összetevők) mellett a paradicsom játssza a főszerepet, akár picire vágott, akár szósz formában. (Speciel mi az előbbit jobban szeretjük, de ízlések és pofonok ugye...)

Eredetileg jellemzően vastagabb tésztával szolgálják fel, mert azok jobban megtartják a húst, mint a vékonyabbak, például a capellini. Ami a mártást illeti, Olaszországon kívül kicsit talán több paradicsomot és egyéb zöldséget használnak, ami viszont érdemben megváltoztatja az íz profilját.

Nincs is bolognai spagetti?

A történetírók szerint az általunk is ismert tészta az arab hódítókkal jelent meg Szicíliában és terjedt el észak felé. Mivel az itáliai félszigeten a klimatikus és egyéb körülmények is jobban kedveztek a durumbúzának, így aztán érthető módon az lett az alap.

Mint említettük, hiába olyan népszerű a bolognai spagetti a világ egy jelentős részén, Bolognában sosem létezett, mivel ott a ragut alapvetően a helyi, tojásos tagliatelle vagy lasagne tésztával szolgálják fel. A spagetti viszont jellemzően Nápolyból származó (száraz) durumtészta, ennek megfelelően a hozzá készített szósz állaga sokkal testesebb, mert jobban megmarad a csúszósabb spagettin, mint a bolognai változat.

A szósz és a tálalás

A bolognai szósz alapja a sofrito (vagy soffrito), ami egy zeller, hagyma és sárgarépa alapú, olívaolajban és vajban összerottyantott püré, amihez hozzáadjuk a marhahúst vagy a pancettát (ami egy olasz baconfajta). Ezt követi egy kis tej vagy tejszín, és amikor ez az egész összeáll, akkor jöhet bele a fehérbor. Csak ezután tesszük bele a paradicsomot, kis vajjal és sóval. Végül addig főzzük finoman kevergetve, amíg a hús kész nincs.

Többféleképpen tálalhatjuk, akadnak a parmezán sajtos változatnak is elszánt hívei, de erős az az iskola is, amely hagyja, hogy a ragu íze a maga természetességében jelenjen meg. A friss só vagy bors segíti előhozni az ízeket. És ne feledkezzünk meg a borról sem, ami természetesen vörös.

Akit érdekel az eredeti Spaghetti Bolognese Italian recept, itt megnézheti:

https://www.youtube.com/watch?v=wwyCUOijLeE

A II. világháború tehet róla

A bolognai spagetti megszületéséről a II. világháború tehet. Történt ugyanis, hogy az Olaszországban partra szálló amerikai és brit katonák igencsak megkedvelték a tagliatelle al ragùt. Olyannyira, hogy hazatérve az olasz éttermekben is kérni kezdték, és ha kérték, meg is kapták – csak éppen spagettivel. Amikor aztán – immár turistaként – visszatértek Itáliába, már a bolognai spagettit rendelték az éttermekben, ahol (mindent a kuncsaftért! alapon) teljesült is a kívánságuk.

Az elmúlt évtizedekben a bolognai spagetti rendkívül népszerű lett Svédországban (ahol spagetti och köttfärssås néven fut), Dániában (spaghetti og kødsovs) és Norvégiában (spaghetti og kjøttdeig) is, különösen a gyerekek körében.

Az Egyesült Királyságban is kedvelt (nemes egyszerűséggel csak spag bol-nak becézik), és az Egyesült Államokban is népszerű, bár az óceánon túl készített szósznak nem sok köze van az eredeti bolognai recepthez.

Általában véve is elmondható, hogy Olaszországon kívül inkább paradicsomszószként tekintenek a bolognaira, mintsem raguként.

Sosem létezett?

Ami Olaszországot illeti, a helyi puristák szerint a bolognai spagettinek semmi köze az itáliai konyhához. „A Spaghetti alla bolognese sosem létezett. A spagetti egy dél-itáliai száraztészta, miközben Bolognában mi friss házi készítésű tagliatellét használunk" – írta például a neves gasztroszakember, Stefano Bonilli.

A helyzetet bonyolítja, hogy azért valami hasonló „sugo" (azaz szósz) azért létezik Bolognában is, erről a 19. század híres szakembere, Pellegrino Artusi írt A főzés tudománya és az evés művészete című könyvében. Az ő bologneséje azonban nem ragu, viszont maccheroni (makaróni) tésztával ajánlja, ami szintén száraztészta. A nagy különbség azonban az, hogy Artusi szószában nincsen paradicsom, így aztán maradjunk annyiban, hogy a bolognai spagetti ebben a formában nem eredeti bolognai étel. Viszont nagyon finom, és nekünk ennyi bőven elég. Forrás: itt

 

süti beállítások módosítása