Édes élet vagy mégsem?
2014. november 05. írta: Klarissza24

Édes élet vagy mégsem?

Az édesítőszerek káros hatásai

A kilók elleni ádáz küzdelemben egyre többször hívjuk segítségül az édesítőszereket. A cukor hízlal, helyettesítsük hát mesterséges édesítőkkel!

De vajon nem veszítünk-e többet ez által, mint amennyit nyerünk?

Édesítőszereknek nevezzük azokat a természetes eredetű vagy mesterségesen előállított ízesítőanyagokat, amelyekkel táplálékainkat édesítjük. Élelmiszereink, ételeink és italaink édesítésére a szénhidrátokhoz tartozó természetes eredetű szerves vegyületek - így a répacukor (szacharóz), a szőlőcukor (glükóz), a gyümölcscukor (fruktóz), a malátacukor (maltóz), az invertcukor (a glükóz és a fruktóz elegye), a tejcukor (laktóz) használhatók fel, valamint ide sorolható a méz és a keményítőszörp is. Új keletű termék a kukoricából előállított glükóz-fruktóz elegy, amely folyékony cukor, izoszörp néven ismert. Elsősorban nyersanyagként pl. likőrök, szörpök, befőttek ízesítésénél alkalmazható.

A természetes édesítőszerek (cukor, méz) táplálékaink élvezeti értékének növelésén túl fontos tápanyagok és tartósítószerek is. A mesterséges édesítőszerek (szacharin, ciklamát, aszpartam, aceszulfám-K, neoheszperidin, szukralóz) édesítőképessége erőteljes (minimum harmincszorosa a cukorénak, de lehet akár háromezerszerese is), azonban sem tápértékük, sem tartósító hatásuk nincs, esetükben tehát sem biológiai, sem energiaértékről nem beszélhetünk. Megengedhető napi beviteli értékük, édesítőerejük és hőhatással szembeni ellenálló-képességük változó.

Édesítőszerek káros hatásai1

A nagy mumus: az aszpartam!

A bolognai székhelyű Európai Onkológiai és Környezeti Tanulmányok Alapítvány munkatársai 1800 patkányon végeztek kísérleteket

, nyomon követve az aszpartam hatásait a rágcsálók egész élete során. Az elpusztult állatokat boncolásnak, szöveteiket és szerveiket patológiai elemzéseknek vetették alá. Az eredmények szerint a nőstényeknél az aszpartam elősegítette a nyirokszövet-daganat és a leukémia kialakulását.

A Nutrasweet néven ismertebb adalék számtalan élelmiszerben megtalálható a cukormentes rágógumiktól a diétás üdítőitalokon keresztül a light joghurtokig, sőt gyógyszerekben is alkalmazzák, főként szirupokban, de asztali édesítőként is használatos a világ legtöbb országában. Mióta 1965-ben megjelent, folyamatosan a viták kereszttüzében áll. Nem csupán maga az aszpartam, de lebomló melléktermékei biztonságosságáról is folyik a vita. Utóbbiak közé tartozik az aszparaginsav, a fenilalanin és a metanol.

Az EFSA (European Food Safety Authority, EU) és az ISA (International Sweetener Assosiation), mint nemzetközi élelmiszer-egészségügyi szervezetek a bolognai kutatási eredményeket ezidáig nem fogadták el, sőt az utóbbi kifejezetten elutasította azokat. Az EFSA hivatalos közleményében óvatosságra int az új eredmények elfogadásával kapcsolatban, ugyanis ezek kiértékelése, más tudományos eredményekkel való összevetése még nem történt meg.

édes élet vagy mégsem

Az aszpartamot némely szakértők azonban egyenesen méregnek titulálják. Dr. Russell L. Blaylock, a Mississippi Orvosi Egyetem neuro-sebészeti professzora részletes kimutatást közöl könyvében az aszpartam egészségre káros hatásairól, főként a komoly krónikus neurológiai elváltozásokról. Az aszpartam nagyobb koncentrációjánál a sejtek késleltetett halálban múlnak ki, aminek a neve "excitotoxicity", (azaz izgalomba hozott toxikusság), a neuro-sejteket túlserkentve azok halálát idézik elő. A különösen érzékeny embereknél komoly komplikációk léphetnek fel.

Dr. H. J. Roberts orvos, cukorbeteg-specialista arra figyelmeztet, hogy az aszpartam fogyasztása a cukorbetegek számára rendkívül káros hatásokkal jár, és nemcsak tovább súlyosbítja a diabéteszt, de más komplikációkat is okoz. Akár cukorbetegséget is előidézhet azoknál, akik erre genetikailag hajlamosak, rontja az inzulin és más gyógyszerek hatását, sőt görcsös rohamokat is előidézhet. Szerinte az aszpartam egy különleges agyrák-fajtát is okozhat.

Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Hivatalnak (FDA) beküldött, az ártalmas hatást kiváltó étel-adalékanyagokról készült jelentések jelentős részét az aszpartam mellékhatásairól szóló beszámolók teszik ki. Ezekben többek között szerepel fejfájás, hányinger, hasi fájdalmak, kiütések, fáradtság, alvás-zavar, látás- és hallás-zavar, depresszió, szívzavarok, légzési nehézségek, memória-zavar...

Az állítólagos mellékhatások között szerepel az elhízás is. Egy 80.000 nővel végzett nagyszabású amerikai felmérés arra az eredményre jutott, hogy az édesítőszer-használóknál átlagban nagyobb mértékű volt a súlygyarapodás, mint a cukrot fogyasztóknál. Ezt egyesek a szerek étvágy-befolyásoló hatásával magyarázzák.

melyiket válasszam

Ahogy semmivel, úgy az édesítőszerekkel kapcsolatban sem lehet egyértelmű és végleges kinyilatkoztatásokat tenni. Azért ilyen csodálatos az élet, mert rengeteg az ismeretlen benne, van mit keresni és tisztázni. Nem szabad megijedni, ha valamiről kiderül, hogy mégsem úgy van, ahogy eddig tudtuk. Az új kutatási eredményeket megfelelő kritikával, de örömmel kell fogadni.

Mivel édesítsünk egészségesen?

A finomított cukrok semmiképpen nem tekinthetők az édesítőszerek alternatíváinak. A fehér, a barna, és a melasz cukorfajtákat a feldolgozás során többnyire megfosztják minden értéküktől, a cukornádban vagy cukorrépában található fehérjéktől, enzimektől, vitaminoktól és ásványoktól, csupán a kalória marad.

Hát akkor mi is marad?
Kókuszvirág cukor https://fincsifalatka.blog.hu/2014/08/19/erre_is_szukseged_lesz_kokuszvirag_cukor
Agavé cukor Agavé szirup Méz Juharszirup Nyírfa cukor stb.. melyről, továbbiakban itt is olvashattok részletesen:
http://nadcukor.hu/

méz

Mindent egybevetve: a fogyni vágyóknak célszerűbb egészséges étrenddel, kiegyensúlyozott táplálkozással és rendszeres mozgással felvenni a harcot kilóik ellen, mint édesítőszerek és "light" termékek - mértéktelen - fogyasztásával.

Magyarországon az édesítőszereket a 36/2004. (IV. 26.) ESzCsM-rendelet szerint nem szabad használni  a csecsemők és a kisgyermekek számára előállított élelmiszerekben. Minden más terméken egyértelműen fel kell tüntetni, ha valamilyen mesterséges édesítőt tartalmaz az adott termék.

A mesterséges édesítőknek lehet keserű mellékíze, allergiás reakciókat, puffadást válthatnak ki, és bár eddig még nem igazolták, sokan rákkeltő hatást is tulajdonítanak nekik. Forrás: edesitoszer.com; kiskegyed.hu

Az egészség mindenkié, hogy merre visz az út, az már rajtunk múlik…

Klarissza
süti beállítások módosítása