Szerintem egy étel, nem mindig kell, hogy valami bonyolult fogás legyen… :)
Sokszor egy egyszerűen, gyorsan elkészített étel is meglepően finom tud lenni, és erre ez a recept egy nagyon jó példa. Gyorsan elkészül, finom, pikáns és nyáron jól lehűtve még magában is elmajszolhatjuk az egresmártást, igazán frissítő... :)
Emlékszem, gyermekkoromban egresmártást, az anyukám rengeteget készített volt a családi házunk kertjében egres bokor, de csak úgy magába is mennyiszer ettünk egrest. Imádtam, amikor már halványsárga lett a színe, mert akkor a legérettebb és legédesebb. Sőt a suliba a menzán is sokszor kaptunk, ilyen finomságot. Manapság, pedig oly keveset látni a piacon, volt olyan év, hogy egyáltalán nem is láttam. De lehet, hogy ez is termésfüggő, vagy sikerül, vagy nem az adott évben.
A lényeg, hogy isteni finom ez a mártás, és a gyerekek is szeretik, érdemes elkészíteni... :)
Egresmártás grillezett csirkemellel és padlizsánnal
Hozzávalók:
1 kg csirkemellfilé
*Himalája só
*ötbors durvára darált fűszer
*Mediterrán grill fűszerkeverék
1-2 db padlizsán
Egresmártás:
25 dkg friss érett egres
6 dkg vaj
3 ek juharszirup vagy gyümölcscukor, vagy cukor – ízlés szerint
1 csipet *Himalája só
2-3 csipet *őrölt gyömbér
2 ek *kukoricakeményítő
1,5 dl tejszín
A hozzávalóknál * megjelölt termékeket a négy égtáj Ázsia boltban szoktam vásárolni, online is lehet rendelni:
http://azsiabolt.hu/termekek
Elkészítés:
A csirkemellfilét ha nagyobb és vastagabb, vágjuk félbe. Sózzuk, borsozzuk és szórjuk meg mediterrán fűszerkeverékkel, majd tegyük félre.
A padlizsánt vágjuk fel szeletekre. Majd sózzuk, borsozzuk, és tegyük félre.
Az egrest mossuk meg, és a kis szárát távolítsuk el. Majd tegyük egy lábasba a vajat és olvasszuk fel, adjuk hozzá az egres, a juharszirupot, vagy cukrot és jól keverjük el.
Sózzuk, majd szórjuk meg gyömbérrel, és a tejszínbe elkevert kukoricakeményítővel öntsük fel és főzzük puhára. Ha túl sűrű lenne, hígítsuk még tejszínnel, vagy egy kis vízzel.
Egy bordás belsejű grill serpenyőt, kenjünk meg egy ecset segítségével, kókuszolajjal, majd forrósítsuk fel jól, és grillezzük meg a csirke illetve a padlizsán szeleteket, ezt lehet kerti grillen is elkészíteni.
Ha elkészültünk mindennel, akkor az egresmártást kínáljuk a grillezett csirkemellet és a padlizsánnal.
Ha tetszett a recept, kérlek, oszd meg másokkal is, hisz az egészség mindenkié… Köszönöm
További receptekért, tippekért, érdekességekért csatlakozz a facebook oldalamhoz:
https://www.facebook.com/mediterranetelek.klarissza
Jó étvágyat és jó egészséget!
Klarissza
És akkor nézzük meg, milyen hatással van a szervezetünkre az egres (más néven: köszméte, piszke, biszke, pöszméte, brüszke)
A köszméte energiatartalma csekély, 44 kcal (184 kJ) 100 grammonként. Ugyanakkor tartalmaz A, C, D-vitamint is, illetve ásványi anyagok közül káliumot, kalciumot, foszfort és niacint. A benne található nyomelemek miatt rendkívül értékes a szervezetünk számára.
A népi orvoslás szerint, rendszeres fogyasztása köszvény, vese- és hólyagbántalmak esetén jó hatású. Orvosok, kutatók megállapították, hogy pektin tartalma azonos az almáéval. A pektin a bélbe jutva az ott jelenlévő baktériumok hatására jótékony védőréteget képez a nyálkahártyán. Hatására salakképző anyagok jutnak a bélbe, ami székrekedés esetén enyhíti a panaszokat, sőt a rendszeres fogyasztása rendszerezi a székletet.
Az egres sokoldalú felhasználása
Termése a savanyútól az egészen édesig mindenféle íz változatban megtalálható. Fogyasztható nyersen, levesnek, kompótként, mártásként, süteménybe sütve. Remek dzsem, lekvár is készíthető belőle.
Tudtad?
Köszméte, pöszméte, piszke, egres – Kevés gyümölcs elnevezése ennyire változatos. Megszólítása országunk tájegységei szerint változik. A köszméte/pöszméte elnevezés a Tiszántúl északi részére, illetve a Hajdúságra jellemző, míg a piszke a Duna-Tisza közén és a Jászságban terjedt el. Kivétel ez alól dél-kelet-alföldi püszke, illetve a Felvidék és a Borsod vidékre, ahol büszkének nevezik. Az egres egyértelműen a Dunántúlon használatos név. Forrás