Édesem egy mini muffin tortácskát párizsi krémmel?…
2017. június 29. írta: Klarissza24

Édesem egy mini muffin tortácskát párizsi krémmel?…

Ami mindent visz!

Szülinapra, bulira, kerti partira, vagy csak úgy… :)

 

 

 

Gyors, kiadós, praktikus uzsonnára, kirándulásra, rendkívül változatos ízesítéssel elkészíthető finomság. Igazi vendégváró sütemény is, melyet bizton állítom, hogy mindenki elkapkod…


És bár sokan úgy képzelik, hogy a süteménykészítés olyan állapotokat idéz elő a konyhában, mintha Lady GaGa és Madonna összeverekedett volna, az igazság az, hogy cupcake-et sütni valóban kimeríti a tíz perc kavarás fogalmát. :)

De hát, annyira könnyű elkészíteni, hogy kezdők is bátran hozzáfoghatnak... 

  

Mini muffin tortácskák párizsi krémmel gluténmentes
Hozzávalók:
(12 db)
10 dkg olvasztott vaj
3 púpos ek kakaópor
1 dl forró víz
Száraz hozzávalók:
10 dkg Alfa-Mix gluténmentes lisztkeverék itt
4 dkg Nagykun rizsliszt itt
(aki nem gluténérzékeny, az használhat Bio tönkölybúza fehérlisztet)
½ kk sütőpor
1 csipet *Himalája só
12 dkg gyümölcscukor vagy cukor
Folyékony hozzávalók:
5 ek natúr joghurt – szobahőmérsékletű
1 db tojás
1 kk vanília aroma
Párizsi krém (Ganache):
½ tábla 70%-os csokoládé
egy darabka vaj
tejszín
(2:1 arányban a párizsi krém elkészítése, lentebb olvashattok róla)
Díszítéshez:
dekor cukorkák
Vaníliás - mascarpone krém:
½ csomag vanília pudingpor 
tej
1-2 ek mascarpone
100-150 ml tejszín
½ ek gyümölcscukor vagy cukor

Elkészítés:
A sütőt melegítsük elő 180 fokra.

A vajat olvasszuk fel, majd keverjük bele a kakaóport, és adjuk hozzá a forró vizet, jól kevergessük el, és amikor kezd gyöngyözni, akkor jó. Majd vegyük le a hőről.


Egy tálba szitáljuk át a liszteket, a sót, sütőport, majd adjuk hozzá a cukrot is és keverjük össze. Majd ehhez adjuk hozzá a kakaós-vajas keveréket és egy habverő segítségével jól keverjük el.


Ezután adagoljuk hozzá a joghurtot, keverjük el, majd az egész tojást és a vanília aromát, majd szintén keverjük el.

Ha elkészültünk egy muffin formába tegyük bele a muffin papírokat, és egy fagylaltos kanál segítségével, vagy egy evőkanállal adagoljuk háromnegyed részig bele a masszát.


Ezt követően az előmelegített sütőben 15-22 perc alatt süssük meg. Az én gázsütőmön 20 perc kellett.

Amíg sül a muffin tortácskánk, addig készítsük el a párizsi krémet: egy tálba tördeljük bele a csokoládét. Majd a tejszínt a vajjal forrósítsuk fel, és öntsük a csokoládéra, majd hagyjuk állni egy percig, utána keverjük össze.


Aki szeretné megtölteni a muffin tortácskákat, (én most nem tettem) az a vanília pudingot készítse el tejjel, főzze sűrűre, majd adja hozzá a cukrot és jól keverje el. Ezt követően tejszínnel hígítsuk és adjuk hozzá a szobahőmérsékletű mascarponét, jól keverjük el. A mascarpone és a tejszíntől szép krémes állagú lesz. Majd töltsük habzsákba, és a kihűlt muffinokat az alján beleszúrva töltsük meg, de vigyázzunk, hogy ne töltsük túl, nehogy szétrobbanjon a muffin.


Majd ezt követően, a muffin tortácskák tetejét mártsuk bele a párizsi krémbe és szórjuk meg különböző dekor cukorkával, és hagyjuk megdermedni szobahőmérsékleten. Akinek szülinapja van, mehet rá egy szál gyertya is. :)

Ganache vagy párizsi krém készítéséről bővebben lentebb olvashattok.

Ha tetszett a recept, kérlek, oszd meg másokkal is, hisz az egészség mindenkié… Köszönöm

 

További receptekért, tippekért, érdekességekért csatlakozz a facebook oldalamhoz:
https://www.facebook.com/mediterranetelek.klarissza

 

Jó étvágyat és jó egészséget!
Klarissza

 

 

Ganache vagy párizsi krém készítése


ganache [ejtsd: gánás vagy magyarosan ganázs] krém, vagy magyarul gyakran párizsi krém a cukrászatban az egyik alapvető, csokoládés (és kicsit szubjektíven: legfinomabb) krém.

A ganache a későbbi felhasználástól függően sokféle lehet, de minden esetben jó minőségű csokoládéból és tejszínből készül. A ganache-hoz általában vajat is szokás adni, ettől selymesebb és csillogóbb lesz.


A csoki és a tejszín aránya

A ganache krém, különböző arányban tartalmazza a csokoládét és a tejszínt.

Nagyjából 1:1 arány esetén – vagyis pl. 250 g csokihoz 250 ml tejszín – valóban krémről beszélünk, ami süteményekben krémként vagy tortabevonóként használható.

2:1 arány esetén – 250 g csokoládé és 125 ml tejszín – sűrűbb krémet, kihűtve szilárd de jól formázható állagot kapunk, amit pl. a trüffel alapanyagaként használhatunk.

3:1 arány esetén a ganache krém kihűtve már vágható.

A vaj mennyisége

Tradicionálisan a ganache-hoz nem szükséges vajat adni. Általában akkor adunk hozzá vajat, ha selymesebb, csillogóbb krémet szeretnénk.

Illetve amit Magyarországon fontos megjegyezni, hogy az itthon normál kereskedelmi forgalomban kapható legjobb tejszín is csak 30%-os zsírtartalmú, míg nálunk fejlettebb gasztro kultúrával rendelkező területeken a ganache esetén 35-40%-os tejszínt használnak. Tehát egy kevés vaj azért is jól jön bele, hogy ellensúlyozza a gyengébb tejszínt.

Vajból semmiképp sem kell sok, ízlés és az elvárt selymesség függvényében a felhasznált csokoládé 5-20%-át add. Vagyis a fenti alapján 250 g csokihoz 1 dkg és 5 dkg közötti vajat.

Ganache vagy párizsi krém?

Alapvetően ugyanarról beszélünk, hiszen a ganache egy franciás elnevezés, egy francia csokikrémről van szó, amit, illetve aminek egy változatát – a Wikipedia cikke szerint – Gerbeaud Emil kezdett magyarul párizsi krémnek nevezni.

Itthon párizsi krémként inkább a kakaóporból, cukorból, tejszínből (vagy részben tejből) és vajból kevert krémet szokás nevezni. Ami a jellegét és még a felhasználását tekintve is lényegében azonos az 1:1 arányban csoki-tejszínből előállított ganache krémmel. Mégis, ha az ember igazán őszintén néz szembe a dologgal, valljuk be, minőségét és sütemények krémeként az élvezeti értékét tekintve azért lényegesen alatta marad.

Mindazonáltal a magyar cukrászatban a párizsi krém gyakran más alapanyagokat (is) tartalmaz, pl. bevonót, kakaóport, margarint, vagy akár még vizet is.

Ugyanakkor természetesen egy valódi francia cukrász valószínűleg sikítófrászt kapna már csak annak a gondolatától, hogy margarint használjunk egy ilyen nemes krémbe, vagy ne adj’ isten vizet.

Valljuk be, ha eltekintünk attól, hogy az alapkrém természetesen tetszés szerint módosítható, a legtöbbször ezeket az alapanyagokat kizárólag az olcsóbbá tétel érdekében alkalmazzák. Az így kapott eredménynek pedig semmi köze ahhoz, mint amikor valóban nemes alapanyagokból készítjük a krémet.

Persze – mint minden – ez is ízlés kérdése, de ha ganache-ról vagy párizsi krémről van szó, akkor én azért lehetőség szerint maradok a kiváló minőségű csokoládé és zsírdús tejszín házasításából előállított ínycsiklandó csodánál. Forrás

 

süti beállítások módosítása